Trzeci dzień konferencji TRA2016 PDF Drukuj

20 kwietnia 2016

Trzeci dzień konferencji przebiegał pod znakiem zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, bezpieczeństwa paliwowego i perspektyw jego zabezpieczenia na przyszłość.

Temat ten jest ściśle związany z ograniczeniem szkodliwego wpływu transportu i infrastruktury na środowisko. W jednej z  sesji strategicznych podjęto  się zdiagnozowania problemu i przedłożono  sposoby umożliwiające  ograniczenie go w dalszej perspektywie.

Receptą na poprawę stanu powietrza w miastach mogą być systemy elektrycznego transportu. Rozmawiano na ten temat w czasie sesji technicznych.

Naukowcy z IBDiM aktywnie uczestniczyli w obradach różnych sesji podczas wszystkich dni konferencji: sesję techniczną - mostową prowadził prof. Leszek Rafalski, dr inż. Andrzej Niemierko miał tam swoją prezentację. Sesje na temat materiałów drogowych i nawierzchni prowadził prof. Adam Zofka, a dr inż. Andrzej Urbanik przewodniczył sesji na temat mobilności w miastach, Ewa Zofka prowadziła sesję na temat transportu multimodalnego i wraz z Moniką Kowalską-Sudyką i Martą Modzelewską warsztaty na temat zatrudniania kobiet w transporcie.

Wiele interesujących badań zostało przedstawionych także na plakatach naukowych. Swoje osiągnięcia pokazali: Łukasz Augustyński, Wojciech Bańkowski, Tomasz  Gajda, Krzysztof Germaniuk, Miroslaw Graczyk, Przemysław Harasim, Przemysław Kamiński, Michał Karkowski, Leszek Komorowski, Cezary Kraszewski, Agnieszka Królikowska, Tomasz Kula, Dominika Maliszewska, Maciej Maliszewski, Tomasz Mechowski, Janusz Rymsza, Artur Sakowski, Jacek Sudyka, Jacek Trzeszkowski, Tomasz Wierzbicki, Jakub Zawieska, Ewa Zofka, Adam Zofka.

Po sesji plenarnej wręczone zostały nagrody TRA Visions dla  Senior Researcher.

Zdjęcia - Edyta Kaniuk, Krzysztof Włodarczyk

Instytut Badawczy Dróg i Mostów swoje osiągnięcia zaprezentował we własnym stoisku. Odwiedzili je m. in. Kazimierz Smoliński, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa i Violeta Bulc, Komisarz UE ds. Transportu.

Ponadto, na zewnętrznej wystawie pokazany został ugięciomierz laserowy TSD.