Kształtowanie konstrukcji mostowych ze stali HPS, w tym stali trudno rdzewiejących, w aspekcie ich trwałości PDF Drukuj

W serii „S” Studia i Materiały (zeszyt 69) wydawanej przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów została opublikowana monografia  Tomasza Wierzbickiego pt. „Kształtowanie konstrukcji mostowych ze stali HPS, w tym stali trudno rdzewiejących, w aspekcie ich trwałości”.

Autor próbuje w swojej pracy, która powstała na podstawie jego rozprawy doktorskiej, rozwiać istniejące wątpliwości i fałszywe sądy na temat zastosowania stali trudno rdzewiejącej w konstrukcjach mostowych. Zdaniem autora, zastosowanie tych stali w krajowych konstrukcjach mostowych jest zdecydowanie niewystarczające.
Materiał ten uważany jest za nietrwały i trudny w utrzymaniu, mimo że jest on powszechnie stosowany w zagranicznych konstrukcjach mostowych, także w krajach o warunkach klimatycznych zbliżonych do warunków polskich. Co ciekawsze, stosowany jest również w krajach bogatych (np. Niemcy, USA, Japonia), które w swojej polityce gospodarczej dużą wagę przywiązują do ochrony środowiska.

W pracy przedstawiono genezę powstania stali trudno rdzewiejącej, jej podstawowe właściwości wraz z mechanizmem tworzenia się patyny ochronnej oraz przykłady zastosowania tego materiału w zagranicznym i krajowym budownictwie tak ogólnym, jak i  mostowym. Przede wszystkim jednak zebrano wyniki doświadczeń uzyskanych podczas wprowadzania do mostownictwa polskiego stali trudno rdzewiejącej 12HNNbA, opracowanej w całości w Polsce. Ponadto zawarto informacje o wynikach badań trzech polskich mostów (przez Wisłę w Zakroczymiu, przez Kaczawę w Prochowicach, przez Bug w Nurze) wykonanych ze stali trudno rdzewiejącej 12HNNbA.

Podano także  wnioski z przeprowadzonych eksperymentów (badanie połączeń spawanych ze stali trudno rdzewiejącej S355J2W+N) oraz podstawowe zasady kształtowania elementów konstrukcji mostowych ze stali trudno rdzewiejących, które niezależnie od właściwości materiałowych stali mają istotny wpływ na ogólną trwałość obiektu mostowego.

Wydaje się, że książka ta może być traktowana jako próba powrotu do dyskusji nad zapomnianym materiałem konstrukcyjnym w krajowym  mostownictwie, tak chętnie wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie światowym.

Monografia może być szczególnie przydatna dla osób zajmujących się zawodowo utrzymaniem stalowych konstrukcji mostowych oraz studentów wyższych uczelni technicznych.

Autor: Tomasz Wierzbicki
Seria Wydawnicza „S” STUDIA I MATERIAŁY, zeszyt nr 69