IBDM

03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel. +48 22 390 01 07
fax +48 22 814 50 28

select language:

Seminarium "Nowoczesne Bariery Drogowe i Mostowe" - projekt AIBDiM PDF Print

There are no translations available.

10 listopada 2010

Instytut Badawczy Dróg i Mostów zorganizował seminarium o tematyce mającej wyjątkowo duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W dniu wczorajszym odbyła się prezentacja projektu „AIBDiM - Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe”.

Głównym jego celem badawczym jest opracowanie i wdrożenie uniwersalnej aktywnej inteligentnej bariery drogowej, przeznaczonej do powstrzymywania oraz prawidłowego ukierunkowania pojazdu biorącego udział w kolizji z zachowaniem bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe oraz innych użytkowników dróg. Bariera ta, wyposażona w układy elektroniczne oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne będzie, w przeciwieństwie do stosowanych aktualnie ochronnych systemów pasywnych, w sposób inteligentny aktywnie dostosowywała poziom absorpcji energii uderzenia do pojazdów o różnej masie (samochód osobowy, autobus, samochód ciężarowy). Wykorzystanie w barierze nowatorskich rozwiązań technicznych i projektowych znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Gości powitał dyrektor IBDiM, prof. Leszek Rafalski. Prezentacje przedstawili przedstawiciele IBDiM: Tadeusz Dzienis, Michał Karkowski, Tomasz Kula oraz Krzysztof Różewicz, IBOS i Manfred Dyrschka, INNOTRAFFIC.
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali referatów. Spotkanie zakończyła burzliwa dyskusja.

kliknij zdjęcie aby powiększyć.

Autorem zdjęć jest Edyta Kaniuk