IBDM

03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel. +48 22 390 01 07
fax +48 22 814 50 28

select language:

ekonomika

AIBDiM - Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe PDF Drukuj

DOTACJE NA INNOWACJE

Instytut Badawczy Dróg i Mostów w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego realizuje innowacyjny projekt „Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe”. Zakłada on opracowanie i wdrożenie unikalnej w skali światowej konstrukcji aktywnej inteligentnej bariery drogowej. Jest ona wyposażona w układy elektroniczne oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne.
W przeciwieństwie do stosowanych aktualnie ochronnych systemów pasywnych będzie w sposób inteligentny, aktywnie dostosowywała poziom absorpcji energii uderzenia do pojazdów o różnej masie - samochód osobowy, autobus, samochód ciężarowy.
Zastosowanie znacznie skuteczniejszej aktywnej bariery na mostach, w tunelach oraz na drogach w miejscach szczególnie niebezpiecznych pozwoli zminimalizować koszty społeczne wypadków drogowych szacowane na kilkanaście mld PLN rocznie.
Dzięki opracowaniu systemu wykrywania siły uderzenia wyzwalającego odpowiednią reakcję bariery zmniejszą się negatywne skutki zderzenia pojazdu i ciężkość obrażeń uczestników kolizji. Wykorzystanie w tej wyjątkowej konstrukcji nowoczesnych materiałów oddziaływujących na strukturę i układ bariery wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe.
Poprzez zastosowanie w niej systemu automatycznej informacji o zdarzeniu skróceniu ulegnie czas reakcji służb ratowniczych na wypadek, a tym samym zwiększą się szanse na uratowanie jego ofiar. Budowa systemów powiadamiania jest jednym z priorytetów UE, system zarządzania barierą będzie jednym ze źródeł informacji dla centrów zarządzania ruchem.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: http://www.aibdim.edu.pl/


kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Kontakt

Instytut Badawczy Dróg i Mostów
www.ibdim.edu.pl

Zakład Systemów Zarządzania i Telematyki
03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel./fax  22- 811 29 36
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka