Dyrektor Naczelny

MU

dr inż. Mariusz Urbański, prof. IBDiM
tel. (22) 814 50 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Urodzony 02 lutego 1981 r. w Wałbrzychu. W latach 2018 - 2021 pełnił funkcję głównego specjalisty do spraw dróg i mostów w Zarządzie Dróg i Gospodarki Komunalnej. Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych, ekspertyz i opinii technicznych z branży budowlanej. Współtwórca 2 patentów uzyskanych z Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej w 2006 r. uzyskując tytuł magistra inżyniera w zakresie technologia, organizacja i zarządzanie w budownictwie.

Z dniem 01 sierpnia 2021 r. powołany przez Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka na stanowisko dyrektora naczelnego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Od 2007 r. pracownik Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej zatrudniony na stanowisku adiunkta. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie: konstrukcyjno-budowlanym, hydrotechnicznym, melioracyjnym, drogowym i mostowym. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo uzyskał w 2014 r. na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Nadzorował wiele projektów z zakresu budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, drogowego i mostowego w województwie śląskim. Przez dwie kadencje pełnił funkcję biegłego sądowego z zakresu budownictwa przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. Zdobywca medalu Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców i Przedsiębiorców 2009 r. Concours Lepine oraz złotego medalu (Toronto, Canada) i brązowego (Warszawa, Polska) na targach i wystawie wynalazków "Inkubator Innowacyjności 2.0" 2019 r.

Od lutego 2022 roku Członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Drogowego – ekspert w dziedzinie drogownictwa.