Rusza projekt pn. „Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych”

PL znaki strona www NCBR logo PL1  GDDKiA znak 1 3 CMYK kopia1

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz GDDKIA w ramach
Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR-GDDKiA polegającego na wsparciu badań naukowych

Informacje o projekcie:

NR UMOWY DO PROJEKTU GRID: RID2/0008/2022
CZAS TRWANIA: 18 M-CY,
DOFINANSOWANIE: 350.000 PLN;
WARTOŚĆ CAŁKOWITA PROJEKTU: 1.685.000 PLN
UMOWĘ PODPISANO 22 SIERPNIA 2023 R.

Projekt poprowadzi konsorcjum w składzie:

agh znk wbr rgb 150ppi kopia kopia kopia x pig pib pol kolor  DWA P RGB IPPT PAN 2 kopia

Z przyjemnością informujemy, że z dniem 22 sierpnia 2023 r. podpisaliśmy umowę na realizację projektu Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych. Projekt ten uzyskał dofinansowanie w ramach wspólnego przedsięwzięcia NCBR – GDDKiA polegającego na wsparciu badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarze drogownictwa pn. Rozwój Innowacji Drogowych – RID.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie:

Celem nadrzędnym projektu jest rozwój bezpiecznej infrastruktury dróg krajowych i autostrad w Polsce. Jego osiągnięcie będzie możliwe poprzez opracowanie aktualnych wytycznych prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych w zakresie technologii wzmacniania podłoża gruntowego dotyczących inwestycji drogowych. Wytyczne będą uwzględniać poszczególne etapy przygotowania zadań oraz różne warunki gruntowo-wodne. W ramach prac badawczych zostanie przeprowadzona weryfikacja znanych i wykorzystywanych rozwiązań oraz nowych technologii ze szczególnym uwzględnieniem nietypowych warunków posadowienia konstrukcji drogowych w skomplikowanych warunkach geotechnicznych (tj. osuwiska, tereny eksploatacji górniczej, tereny objęte zjawiskami krasowymi oraz obszary zalegania gruntów organicznych o dużej ściśliwości).

W projekcie przeprowadzone zostaną między innymi następujące prace:

• analiza metod projektowania oraz technologii wykonywania wzmocnień podłoża gruntowego,
  • analiza wymagań odnoszących się do niezbędnego zakresu rozpoznania podłoża dla poszczególnych technologii,
  • badania nad jakością i trwałością rozwiązań technologicznych stosowanych w budownictwie drogowym,
  • określenie wymagań dotyczących parametrów podłoża, stosowanych materiałów, sposobu prowadzenia robót, kryteriów oceny jakości wykonanych wzmocnień podłoża, sposobu monitoringu oraz zakładanych i dopuszczalnych zmian w zastosowanych wzmocnieniach w czasie eksploatacji,
  • opracowanie algorytmu doboru technologii wzmocnienia podłoża w odniesieniu do warunków gruntowo-wodnych, zakładanych zagrożeń i ryzyk geologicznych i geotechnicznych, rozwiązań technicznych oraz etapu projektowania,
  • opracowanie wytycznych w zakresie zasad doboru, projektowania, realizacji, badania i monitorowania rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych.

Efektem końcowym będą wytyczne, które usprawnią działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie poprawy nośności podłoża gruntowego inwestycji drogowych i zminimalizują ryzyka związane ze stosowaniem rozwiązań geotechnicznych niedostosowanych do warunków gruntowo-wodnych.

KIEROWNIK PROJEKTU:

Prof. dr hab. inż. Marek Cała
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Al. Mickiewicza 30
Tel. +48 12 617 21 15

KOORDYNATOR PRAC Z AGH:

Dr inż. Agnieszka Stopkowicz
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Al. Mickiewicza 30
Tel. +48 12 617 21 72