Projekty realizowane z Funduszy Strukturalnych

Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe - AIBDIM

Instytut Badawczy Dróg i Mostów w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego realizuje innowacyjny projekt „Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe”. Zakłada on opracowanie i wdrożenie unikalnej w skali światowej konstrukcji aktywnej inteligentnej bariery drogowej. Jest ona wyposażona w układy elektroniczne oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne.
W przeciwieństwie do stosowanych aktualnie ochronnych systemów pasywnych będzie w sposób inteligentny, aktywnie dostosowywała poziom absorpcji energii uderzenia do pojazdów o różnej masie - samochód osobowy, autobus, samochód ciężarowy.


Zastosowanie znacznie skuteczniejszej aktywnej bariery na mostach, w tunelach oraz na drogach w miejscach szczególnie niebezpiecznych pozwoli zminimalizować koszty społeczne wypadków drogowych szacowane na kilkanaście mld PLN rocznie.


Dzięki opracowaniu systemu wykrywania siły uderzenia wyzwalającego odpowiednią reakcję bariery zmniejszą się negatywne skutki zderzenia pojazdu i ciężkość obrażeń uczestników kolizji. Wykorzystanie w tej wyjątkowej konstrukcji nowoczesnych materiałów oddziaływujących na strukturę i układ bariery wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe.
Poprzez zastosowanie w niej systemu automatycznej informacji o zdarzeniu skróceniu ulegnie czas reakcji służb ratowniczych na wypadek, a tym samym zwiększą się szanse na uratowanie jego ofiar. Budowa systemów powiadamiania jest jednym z priorytetów UE, system zarządzania barierą będzie jednym ze źródeł informacji dla centrów zarządzania ruchem.

Kontakt

Instytut Badawczy Dróg i Mostów
www.ibdim.edu.pl

Zakład Systemów Zarządzania i Telematyki
03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel.(22) 39 00 212


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka