Instytut w Europe’s Rail JU

Instytut Badawczy Dróg i Mostów w ekosystemie badawczo-rozwojowym zbudowanym przy PKP S.A. w ramach partnerstwa Europe’s Rail JU

23 stycznia 2023

Instytut Badawczy Dróg i Mostów przystąpił do ekosystemu badawczo-rozwojowego zbudowanego przy PKP S.A. w ramach partnerstwa Europe’s Rail JU, który będzie wspólnie realizował projekty badawczo-rozwojowe w ramach Partnerstwa. W ekosystemie badawczo-rozwojowym uczestniczy 17 podmiotów z Polski, a liderem tego konsorcjum są PKP S.A.

Instytut w Europe’s Rail JU
W pierwszym konkursie Partnerstwa Europe’s Rail JU, ogłoszonym w 2022 roku, PKP S.A. wraz z podmiotami powiązanymi przystąpiły do 4 z 6 projektów flagowych i pozyskały dotację w wysokości prawie 6,42 mln euro. Pozwala to na realizację projektów badawczo-rozwojowych, w których pula kosztów kwalifikowanych wyniesie prawie 10,7 mln euro.

Projekty uruchomione w ramach pierwszego konkursu Partnerstwa Europe’s Rail JU są realizowane od grudnia 2022 roku do końca 2026 roku. Ogłoszenie kolejnych dwóch konkursów przewidziano na lata 2025 oraz 2027.

 

IBDiM jest partnerem w projekcie FuTuRe - Delivering Innovative rail services to revitalise capillary lines and Regional rail services, realizowanego w ramach europejskiego program ER JU. Ogólnym celem projektu FutuRe jest zapewnienie długoterminowej rentowności kolei regionalnyc h poprzez obniżenie całkowitego kosztu własności (TCO – total costs of ownership), przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług i niezawodności operacyjnej. Projekt ma również na celu zwiększenie zadowolenia klientów oraz uczynienie kolei atrakcyjnym i preferowanym środkiem transportu.
Koordynatorem projektu od strony IBDiM jest dr Agnieszka Łukasiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

W programie tym partnerami są m.in. CPK, AGH, Sieć Łukasiewicz, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, UIC (Międzynarodowy Związek Kolei), Instytut Kolejnictwa.