Oznakowanie eksperymentalne dróg w aspekcie zachowań uczestników ruchu

Experimental road marking in terms of behaviour of road users

Celem niniejszego projektu jest opracowanie zaleceń w zakresie stosowania oznakowania eksperymentalnego (OE). Przyjęte do sformułowania zaleceń kryterium to przede wszystkim wpływ tego oznakowania na zachowanie uczestników ruchu drogowego.

Opracowane zostaną również zasady i metody oceny OE ze względu na: komunikatywność i projekt oznakowania (wymiary, piktogramy, kolorystyka). Opracowana metoda pozwoli na prowadzenie badań wpływu oznakowania na kierujących pojazdami w ruchu rzeczywistym (dla zrealizowanych projektów OE), ale także w środowisku wirtualnym zaawansowanego symulatora jazdy samochodem (dla projektów planowanych).

Dla obu środowisk zostaną określone wskaźniki, które będą pozwalały na określenie wpływu OE na kierowców oraz na efektywność i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Do realizacji projektu zawiązano interdyscyplinarne konsorcjum zrzeszające specjalistów ds. psychologii, inżynierii ruchu, ergonomii i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Skład Konsorcjum:
Instytut Transportu Samochodowego
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Instytut Optyki Stosowanej imienia prof. Maksymiliana Pluty
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

Kontakt:

prof. Barbara Rymsza, tel. 22 39 00 266, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Paweł Skierczyński, tel. 22 39 00 407, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Leszek Kornalewski, tel. 22 39 00 203, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.